Republika Srbija
OSNOVNO JAVNO TUŽILAŠTVO U MLADENOVCU

Osnovno javno tužilaštvo u Mladenovcu je u skladu sa svojom ulogom koju ima prema Ustavu i zakonu, tokom 2018. godine  efikasno i delotvorno gonilo učinioce krivičnih dela i drugih kažnjivih dela i preduzimalo mere za zaštitu ustavnosti i zakonitosti. Rezultati koji su ostvareni u prethodnoj godini  predstavljali su podstrek, ali i obavezu da se u ovoj godini dostignu i u određenim segmentima rada i nadmaše.

Tokom 2018. godine u Osnovnom javnom tužilaštvu u Mladenovcu formirano je preko 4000 predmeta, od čega  više od  1100  KT predmeta sa prijavljenih nešto više od 1300 lica ( krivične prijave protiv poznatih učinilaca), formirano je i više od  2000  KTR predmeta (predmeti formirani po raznim izveštajima u kojima još nije utvrđeno da li postoji krivično delo) i preko 400  KTN predmeta ( krivične prijave protiv NN lica).  Dakle sa formiranih preko 4000 predmeta, gde pored navedenih ulaze i predmeti po drugim upisnicima, može da se izvede zaključak da Osnovno javno tužilaštvo u Mladenovcu spada u red tužilaštava sa veoma  značajnim obimom posla.

Kada se govori o pojavnim oblicima kriminaliteta, zadržan je trend iz prethodnih godina, pa tako od oblika kriminaliteta zastupljen je  najviše imovinski kriminalitet – razni oblici krađa, zatim različiti oblici krivičnih dela sa elementima nasilja, krivična dela protiv bezbednosti javnog saobraćaja, kao i neovlašćeno držanje opojnih droga.

Poseban napor u ovoj godini   tužilaštvo je ulagalo da kroz primenu alternativnih mera za okončanje postupaka, pre svega kroz primenu instituta sporazuma o priznanju krivičnog dela i instituta odlaganja krivičnog  gonjenja tzv. „ oportuniteta“ što brže i efikasnije dođe do konačne odluke u predmetu.

Sporazum o priznanju krivičnog dela, kao institut modernog krivičnog procesnog zakonodavstva imao je veoma široku primenu u  2018. godini u praksi ovog tužilaštva. Sporazum o priznanju krivičnog dela je zaključen sa ukupno 238 lica što je pokazatelj da je ovo tužilaštvo veoma intenzivno  primenjivalo ovaj institut u cilju efikasnijeg i bržeg okončanja postupaka. U odnosu na 2017. godinu, kada je zaključeno oko 160 ovakvih sporazuma, došlo je do povećanja primene ovog instituta za oko  65%, što svakako predstavlja rezultat vredan pažnje.

Sud je uglavnom prihvatao zaključene sporazume, pa je tako do sada sud svojim presudama  prihvatio 200 sporazuma o priznanju krivičnog dela,  u samo 9 slučajeva je doneta negativna odluka, dok za preostale sporazume još uvek nije doneta olduka. Što se tiče strukture krivičnih sankcija predviđenih kroz zaključene sporazume o priznanju krivičnog dela, prema skoro 30 %  okrivljenih lica je predviđena kazna zatvora, dok su pored ove kazne u značajnom  broju slučajeva izrečene uslovne osude, kao mere upozorenja, a izricana je i novčana kazna, kao glavna kazna, u nekoliko predmeta.

Kao alternativa za brže okončanje krivičnog dela postupka u  2018. godini u značajnoj meri je primenjivan institut odloženog krivičnog gonjenja, tzv. „oportunitet“. Od prijavljenih lica u tekućoj godini,  prema čak 20%  osumnjičenih je primenjen oportunitet krivičnog gonjenja, što je znatno rasteretilo  postupanje i tužilaštva i suda. Institut odlaganja krivičnog gonjenja, tzv. „oportunitet“  regulisan je članom 283. Zakonika o krivičnom postupku i  predstavlja ovlašćenje javnog tužioca, da pod određenim uslovima, za krivična dela za koje je propisana novčana kazna ili kazna zatvora do pet godina, uz saglasnost osumnjičenog, može odložiti krivično gonjenje do ispunjenja neke od obaveza predviđene Zakonikom o krivičnom postupku, a ukoliko osumnjičeni ispuni naloženu obavezu, u roku koji ne može biti  duži  od jedne godine, javni tužilac donosi rešenje o odbačaju krivične prijave, dok u suprotnom nastavlja krivično gonjenje osumnjičenog.

Od obaveza koje su nalagane kroz ovaj institut, u daleko najvećem broju slučajeva predviđena je obaveza osumnjičenima da uplate određeni novčani iznos u humanitarne svrhe, pa je tako u u ove svrhe u tekućoj godini uplaćeno ukupno 7.660,000,00 dinara, što predstavlja značajno uvećanje  u odnosu na prethodnu godinu. Kao druga najčešća mera koja je nalagana osumnjičenima jeste naknada štete oštećenima pa je tako u ovu svrhu oštećenima uplaćeno preko 900.000,00 dinara, dok je jednom broju osumnjičenih nalagana i obaveza obavljanja društveno korisnog rada, koji se prema ugovorima koje ovo tužilaštvo ima zaključeno sa nadležnim institucijama, obavlja u opštinskim komunalnim preduzećima.

U 2018. godini Osnovno javno tužilaštvo u Mladenovcu je vodilo intenzivnu borbu protiv svih oblika kriminaliteta koji su u stvarnoj i mesnoj nadležnosti ovog tužilaštva. Po nalogu tužilaštva zadržano je do 48 časova u policijskim stanicama  ukupno 176 lica, dok je prema 67 lica, prema predlogu ovog tužilaštva, Osnovni sud u Mladenovcu odredio pritvor.

Kao i prethodne godine, posebna pažnja je bila posvećena borbi protiv nasilja u porodici , za koje krivično delo je osumnjičeno  ukupno 160 lica, što predstavlja pad u odnosu na godinu 2018. godinu kada je bilo osumnjičeno 182 lica za ovo krivično delo. U najvećem broju slučajeva, lica osumnjičena za ovo krivično delo su zadržavana do 48 sati, dok je značajnom broju osumnjičenih po predlogu tužilaštva određen pritvor od strane suda, najčešće zbog opasnosti uticaja na svedoke i opasnosti da će ponoviti krivično delo. Pad broja osumnjičenih lica za ovo krivično delo u iznosu od oko 13 %,  ukazuje da je kod građana u značajnoj meri formirana i podignuta svest da je u civilizacijskom, moralnom i socijalnom aspektu nasilje u porodici, ne samo anticivilizacijski akt, već i akt koji podrazumeva krivični progon i kažnjavanje i u tom kontekstu posmatrano sve radnje i  mere koje je tužilaštvo preduzimalo u označenom periodu su  imale i dalje imaju za cilj da dođe do smanjenja ove vrste kriminaliteta.

Specifično i veoma efikasno oružje u borbi protiv nasilja u porodici svakako predstavljaju mere i mehanizmi predviđenim Zakonom o sprečavanju nasilja u porodici koji je počeo sa primenom od 1. juna 2017. godine. Navedeni Zakon predviđa mogućnost da se učiniocima, kada postoji neposredna opasnost od eskalacije nasilja u porodici, odredi jedna od dve predviđene hitne mere ili obe – mera privremenog udaljenja učinioca iz stana i mera privremene zabrane učinioca da kontaktira žrtvu nasilja i prilazi joj.

U 2018. godini Osnovno javno tužilaštvo u Mladenovcu je predložilo produženje izrečenih hitnih mera prema 321 licu, a sve to u cilju prevencije i suzbijanja nasilja u porodici, bez  obzira o kom obliku nasilja se radilo, bilo fizičkom, seksualnom, psihičkom, ekonomskom ili nekom drugom obliku nasilja u porodici.

Radi koordinisanog i efikasnog postupanja u sprečavanju nasilja u porodici,  Grupa za koordinaciju  i saradnju, koju čini predstavnici tužilaštva, nadležnih policijskih stanica i odeljenja Gradskog centra za socijalni rad u Beogradu, po potrebi i predstavnici drugih državnih organa, institucija ili subjekata, najmanje petnaestodnevno održava sastanke na kojima se razmatraju svi predmeti nasilja u porodici, radi iznalaženja rešenja i mehanizama da se spreči ili suzbije nasilje i gde se kroz program zaštite i podrške žrtvama pronalaze načini da se žrtvama nasilja u porodici pruži blagovremena i delotvorna zaštita.

Osim kroz učešće i saradnju predstavnika različitih  državnih organa u Grupi za koordinaciju i saradnju,  Osnovno javno tužilaštvo u Mladenovcu je u toku 2018. godine ostvarivalo veoma intezivnu saradnju sa svim državnim organima i  institucijama čija je uloga sprovođenje zakona, pa je tako ostvarena veoma intezivna i neposredna saradnja sa područnim policijskim stanicama prilikom otkrivanja i procesuiranja učiilaca krivičnih dela, zatim   sa Osnovnim sudom u Mladenovcu u cilju što efikasnijeg postupanja pri čemu je pored pomenutog, ostvarena i dobra saradnja s predstavnicima lokalnih samouprava, a u zajedničkom cilju povećanja bezbednosti i sigurnosti svih građana.

Sve informacije u vezi rada tužilaštva sa najnovijim vestima  i zvaničnim saopštenjima u vezi pitanja koje interesuje javnost, zatim činjenicama vezanim za organizaciju tužilaštva, zakonskim i ostalim propisima koji se primenjuju u radu, kao i načinima da građani ostvare svoja prava, objavljuju se  na zvaničnoj prezentaciji Osnovnog javnog tužilaštva u Mladenovcu, na internet adresi https://www.mladenovac.ojt.rs. Sajt se redovno ažurira sa najnovijim podacima i informacijama kako bi se rad tužilaštva u što većoj meri približio građanima i učinio transparentnim.

I u narednoj godini Osnovno javno tužilaštvo u Mladenovcu će nastaviti intenzivnu borbu sa svim oblicima kriminaliteta, u cilju ostvarivanja svoje osnovne dužnosti da goni učinioce krivičnih dela i drugih kažnjivih delikata, kao i preduzima radnje i mere na zaštiti ustavnosti i zakonitosti u okviru svojih ovlašćenja i nadležnosti.

JAVNI TUŽILAC

                                                                                                  Mr Ivan Konatar