Република Србија
ОСНОВНО ЈАВНО ТУЖИЛАШТВО У МЛАДЕНОВЦУ

Основно јавно тужилаштво у Младеновцу је у складу са својом улогом коју има према Уставу и закону, током 2018. године  ефикасно и делотворно гонило учиниоце кривичних дела и других кажњивих дела и предузимало мере за заштиту уставности и законитости. Резултати који су остварени у претходној години  представљали су подстрек, али и обавезу да се у овој години достигну и у одређеним сегментима рада и надмаше.

Током 2018. године у Основном јавном тужилаштву у Младеновцу формирано је преко 4000 предмета, од чега  више од  1100  КТ предмета са пријављених нешто више од 1300 лица ( кривичне пријаве против познатих учинилаца), формирано је и више од  2000  КТР предмета (предмети формирани по разним извештајима у којима још није утврђено да ли постоји кривично дело) и преко 400  КТН предмета ( кривичне пријаве против НН лица).  Дакле са формираних преко 4000 предмета, где поред наведених улазе и предмети по другим уписницима, може да се изведе закључак да Основно јавно тужилаштво у Младеновцу спада у ред тужилаштава са веома  значајним обимом посла.

Када се говори о појавним облицима криминалитета, задржан је тренд из претходних година, па тако од облика криминалитета заступљен је  највише имовински криминалитет – разни облици крађа, затим различити облици кривичних дела са елементима насиља, кривична дела против безбедности јавног саобраћаја, као и неовлашћено држање опојних дрога.

Посебан напор у овој години   тужилаштво је улагало да кроз примену алтернативних мера за окончање поступака, пре свега кроз примену института споразума о признању кривичног дела и института одлагања кривичног  гоњења тзв. „ опортунитета“ што брже и ефикасније дође до коначне одлуке у предмету.

Споразум о признању кривичног дела, као институт модерног кривичног процесног законодавства имао је веома широку примену у  2018. години у пракси овог тужилаштва. Споразум о признању кривичног дела је закључен са укупно 238 лица што је показатељ да је ово тужилаштво веома интензивно  примењивало овај институт у циљу ефикаснијег и бржег окончања поступака. У односу на 2017. годину, када је закључено око 160 оваквих споразума, дошло је до повећања примене овог института за око  65%, што свакако представља резултат вредан пажње.

Суд је углавном прихватао закључене споразуме, па је тако до сада суд својим пресудама  прихватио 200 споразума о признању кривичног дела,  у само 9 случајева је донета негативна одлука, док за преостале споразуме још увек није донета олдука. Што се тиче структуре кривичних санкција предвиђених кроз закључене споразуме о признању кривичног дела, према скоро 30 %  окривљених лица је предвиђена казна затвора, док су поред ове казне у значајном  броју случајева изречене условне осуде, као мере упозорења, а изрицана је и новчана казна, као главна казна, у неколико предмета.

Као алтернатива за брже окончање кривичног дела поступка у  2018. години у значајној мери је примењиван институт одложеног кривичног гоњења, тзв. „опортунитет“. Од пријављених лица у текућој години,  према чак 20%  осумњичених је примењен опортунитет кривичног гоњења, што је знатно растеретило  поступање и тужилаштва и суда. Институт одлагања кривичног гоњења, тзв. „опортунитет“  регулисан је чланом 283. Законика о кривичном поступку и  представља овлашћење јавног тужиоца, да под одређеним условима, за кривична дела за које је прописана новчана казна или казна затвора до пет година, уз сагласност осумњиченог, може одложити кривично гоњење до испуњења неке од обавеза предвиђене Закоником о кривичном поступку, а уколико осумњичени испуни наложену обавезу, у року који не може бити  дужи  од једне године, јавни тужилац доноси решење о одбачају кривичне пријаве, док у супротном наставља кривично гоњење осумњиченог.

Од обавеза које су налагане кроз овај институт, у далеко највећем броју случајева предвиђена је обавеза осумњиченима да уплате одређени новчани износ у хуманитарне сврхе, па је тако у у ове сврхе у текућој години уплаћено укупно 7.660,000,00 динара, што представља значајно увећање  у односу на претходну годину. Као друга најчешћа мера која је налагана осумњиченима јесте накнада штете оштећенима па је тако у ову сврху оштећенима уплаћено преко 900.000,00 динара, док је једном броју осумњичених налагана и обавеза обављања друштвено корисног рада, који се према уговорима које ово тужилаштво има закључено са надлежним институцијама, обавља у општинским комуналним предузећима.

У 2018. години Основно јавно тужилаштво у Младеновцу је водило интензивну борбу против свих облика криминалитета који су у стварној и месној надлежности овог тужилаштва. По налогу тужилаштва задржано је до 48 часова у полицијским станицама  укупно 176 лица, док је према 67 лица, према предлогу овог тужилаштва, Основни суд у Младеновцу одредио притвор.

Као и претходне године, посебна пажња је била посвећена борби против насиља у породици , за које кривично дело је осумњичено  укупно 160 лица, што представља пад у односу на годину 2018. годину када је било осумњичено 182 лица за ово кривично дело. У највећем броју случајева, лица осумњичена за ово кривично дело су задржавана до 48 сати, док је значајном броју осумњичених по предлогу тужилаштва одређен притвор од стране суда, најчешће због опасности утицаја на сведоке и опасности да ће поновити кривично дело. Пад броја осумњичених лица за ово кривично дело у износу од око 13 %,  указује да је код грађана у значајној мери формирана и подигнута свест да је у цивилизацијском, моралном и социјалном аспекту насиље у породици, не само антицивилизацијски акт, већ и акт који подразумева кривични прогон и кажњавање и у том контексту посматрано све радње и  мере које је тужилаштво предузимало у означеном периоду су  имале и даље имају за циљ да дође до смањења ове врсте криминалитета.

Специфично и веома ефикасно оружје у борби против насиља у породици свакако представљају мере и механизми предвиђеним Законом о спречавању насиља у породици који је почео са применом од 1. јуна 2017. године. Наведени Закон предвиђа могућност да се учиниоцима, када постоји непосредна опасност од ескалације насиља у породици, одреди једна од две предвиђене хитне мере или обе – мера привременог удаљења учиниоца из стана и мера привремене забране учиниоца да контактира жртву насиља и прилази јој.

У 2018. години Основно јавно тужилаштво у Младеновцу је предложило продужење изречених хитних мера према 321 лицу, а све то у циљу превенције и сузбијања насиља у породици, без  обзира о ком облику насиља се радило, било физичком, сексуалном, психичком, економском или неком другом облику насиља у породици.

Ради координисаног и ефикасног поступања у спречавању насиља у породици,  Група за координацију  и сарадњу, коју чини представници тужилаштва, надлежних полицијских станица и одељења Градског центра за социјални рад у Београду, по потреби и представници других државних органа, институција или субјеката, најмање петнаестодневно одржава састанке на којима се разматрају сви предмети насиља у породици, ради изналажења решења и механизама да се спречи или сузбије насиље и где се кроз програм заштите и подршке жртвама проналазе начини да се жртвама насиља у породици пружи благовремена и делотворна заштита.

Осим кроз учешће и сарадњу представника различитих  државних органа у Групи за координацију и сарадњу,  Основно јавно тужилаштво у Младеновцу је у току 2018. године остваривало веома интезивну сарадњу са свим државним органима и  институцијама чија је улога спровођење закона, па је тако остварена веома интезивна и непосредна сарадња са подручним полицијским станицама приликом откривања и процесуирања учиилаца кривичних дела, затим   са Основним судом у Младеновцу у циљу што ефикаснијег поступања при чему је поред поменутог, остварена и добра сарадња с представницима локалних самоуправа, а у заједничком циљу повећања безбедности и сигурности свих грађана.

Све информације у вези рада тужилаштва са најновијим вестима  и званичним саопштењима у вези питања које интересује јавност, затим чињеницама везаним за организацију тужилаштва, законским и осталим прописима који се примењују у раду, као и начинима да грађани остваре своја права, објављују се  на званичној презентацији Основног јавног тужилаштва у Младеновцу, на интернет адреси https://www.mladenovac.ojt.rs. Сајт се редовно ажурира са најновијим подацима и информацијама како би се рад тужилаштва у што већој мери приближио грађанима и учинио транспарентним.

И у наредној години Основно јавно тужилаштво у Младеновцу ће наставити интензивну борбу са свим облицима криминалитета, у циљу остваривања своје основне дужности да гони учиниоце кривичних дела и других кажњивих деликата, као и предузима радње и мере на заштити уставности и законитости у оквиру својих овлашћења и надлежности.

ЈАВНИ ТУЖИЛАЦ

                                                                                                  Мр Иван Конатар