С А О П Ш Т Е Њ Е
Имајући у виду крај године, у Основном јавном тужилаштву Младеновцу сумирани су резултати рада који показују да је ово тужилаштво остварило задатке и циљеве предвиђене планом и програмом рада за 2019. годину, предузимајући радње и мере ради гоњења учинилаца кривичних и других кажњивих дела, као и мере за заштиту уставности и законитости. Остварени резултати указују да је уложен велики напор да се предмети што ефикасније завршавају, посебно кроз примену алтернативних начина за окончање поступака, као што је споразум о признању кривичног дела и мере одлагања кривичног поступка из члана 283 Законика о кривичном поступку, водећи при том рачуна, поред остварења циљева ефикасности, и да се задовоље циљеви правичности, првенствено са аспекта жртве кривичног дела.
Током 2019. године, Основном јавном тужилаштву у Младеновцу поднета је пријава против више од 1500 лица, што је више у односу на претходну годину, када је пријављено нешто око 1300 лица. Такође, формирано је и више од 2300 КТР предмета(предмети формирани по разним извештајима у којима још није утврђено да ли постоји кривично дело) и 330 КТН предмета (кривичне пријаве против НН лица). Имајући у виду и предмете по другим уписницима, формирано је преко 4000 нових предмета, што указује да ово тужилаштво има изузетно значајан обим посла.
Структура криминалитета није значајно промењена у односу на претходну годину. И даље доминира имовински криминалитет, дакле неко од кривичних дела крађе или превара, која кривична дела су идентификована као најучесталија према поднетим кривичним пријавама. Као и претходне године, поред имовинског криминалитета, највише су заступљени различити облици кривичних дела са елементима насиља, као што је насиље у породици или насилничко понашање, потом кривично дело неовлашћено држање опојних дрога и дела против безбедности јавног саобраћаја.
Посебна пажња је посвећена управо борби против различитих појавних облика насиља, што ће бити један од приоритета и у 2020. години. Кад је у питању кривично дело насиље у породици, учиниоци су углавном по налогу тужилаштва хапшени и задржавани. Кривична пријава за ово кривично дело је поднета против укупно 87 лица, у којим предметима је хитно поступано како би се заштитила жртва кривичног дела и који предмети су махом били притворски. Приметан је значајан пад броја поднетих кривичних пријава за ово дело, у односу на претходну годину, када је пријављено 160 лица . Настављена је тенденција пада броја пријављених лица за ово кривично дело, на што је свакако утицала и казнена политика коју је без изузетка профилисало и ово тужилаштво поступајући хитно у оваквим предметима и захтевајући адекватно кажњавање. Посебно наглашавамо, имајући у виду да се неретко као извршиоци оваквих дела појављују лица склона конзумирању алкохола или опијата, да се водило рачуна да се уз изречене казне изрекну и одговарајуће мере лечења како би се кумулативним деловањем обе врсте санкција постигли одговарајући резултати на плану индивидуалне ресоцијализације, а тиме и генералне превенције.
Изузетно значајан механизам борбе против насиља у породици представља Закон о спречавању насиља у породици, који је тужилаштву омогућио, пре свега, да превентивно делује, и да кроз предвиђене хитне мере привременог удаљења учиниоца из стана и мере привремене забране учиниоца да контактира жртву насиља и прилази јој исељења, спречи појаву или ескалацију насиља. Основно јавно тужилаштво у Младеновцу је предложило продужење хитних мера према укупно 320 лица.
Нарочита пажња је посвећена и борби против других облика насиља, пре свега насилничког понашања и наношења телесних повреда. На том плану се кроз примену репресивних мера покушало да се подигне свест да ће се на сваки облик насиља којима се угрожавају и узнемиравају грађани и теже ремети јавни ред и мир веома озбиљно и ефикасно реаговати. Већи број лица за ово кривично дело је по налогу тужилаштва ухапшен и задржан, а потом је према истима по предлогу тужилаштва и одређиван притвор.
Хитно се поступало и у предметима против полне слободе, првенствено кад су у питању малолетна лица имајући у виду повећану учесталост ове врсте криминалитета и потребу да се заштите деца и кроз политику кривичног прогона, што је и интенција законодовца опредељена и у изменама Кривичног законика у сфери казнене политике. У том погледу, тужилаштво је у оваквим предметима захтевало најоштрије казне у нивоу предвиђеног максимума, при чему истичемо, примера ради, да је у једном случају суд прихватио предлог тужилаштва и окривљеног, који није био осуђиван пре тога, осудио на максималну казну затвора за кривично дело недозвољене полне радње у трајању од 5 година.
Број закључених споразума о признању кривичног дела показује да је ово тужилаштво опредељено идеји да се што брже окончавају кривични поступци. Споразум о признању кривичног дела је закључен са 216 лица, с тим што треба поменути да је и за велики број лица, за багателнија кривична дела,поступак окончан путем неформалног споразума пред судом, на главном претресу, одрицањем странака од права на жалбу на осуђујућу пресуду. На овај начин тужилаштво је дало и велики допринос раду суда, коме је управо овим начином поступања тужилаштва омогућено брже и лакше доношење судских одлука, а што је у интересу и свих учесника у поступку.
Као алтернатива за брже окончање кривичног дела поступка у 2019. години у значајној мери је примењиван институт одложеног кривичног гоњења, тзв. „опортунитет“. Нека од мера предвиђена чланом 283. Законика о кривичном поступку примењена је према 303 лица, што је за 26% више у односу на претходну годину. У хуманитарне сврхе је уплаћено близу 9.000.000,00 динара, за скоро милион и по динара више у односу на претходну годину. Такође, осим ове мере, осумњиченима је налагано да надокнаде штету оштећеним лицима којима је штета надокнађена у износу од укупно нешто више од 1.300.000 динара.
Напомињемо да је тужилаштво је и овој години имало изузетно квалитетну сарадњу са другим државним органима на плану откривања и спречавања вршења кривичних дела, што је свакако дало велики допринос у остваривању улоге јавног тужилаштва.
У организационом смислу, 2019. годину Основно јавно тужилаштво у Младеновцу је завршило као државни орган са јасно дефинисаним унутрашњим устројством, са веома добром опремљеношћу канцеларијским намештајем, рачунарском опремом и материјалом, који су у потпуности задовољили потребе ужилаштва и омогућили уредно и ефикасно вршење послова из надлежности јавног тужилаштва.
Све информације у вези рада тужилаштва са најновијим вестима и званичним саопштењима у вези питања које интересује јавност, затим чињеницама везаним за организацију тужилаштва, законским и осталим прописима који се примењују у раду, као и начинима да грађани остваре своја права, објављују се на званичној презентацији Основног јавног тужилаштва у Младеновцу, на интернет адреси https://www.mladenovac.ojt.rs. Сајт се редовно ажурира са најновијим подацима и информацијама како би се рад тужилаштва у што већој мери приближио грађанима и учинио транспарентним.
И у 2020. години Основно јавно тужилаштво у Младеновцу ће уложити максималне напоре и пун процесни капацитет у циљу обављања уставних и законских дужности.
ЈАВНИ ТУЖИЛАЦ
мр Иван Конатар