S A O P Š T E Nj E
Imajući u vidu kraj godine, u Osnovnom javnom tužilaštvu Mladenovcu sumirani su rezultati rada koji pokazuju da je ovo tužilaštvo ostvarilo zadatke i ciljeve predviđene planom i programom rada za 2019. godinu, preduzimajući radnje i mere radi gonjenja učinilaca krivičnih i drugih kažnjivih dela, kao i mere za zaštitu ustavnosti i zakonitosti. Ostvareni rezultati ukazuju da je uložen veliki napor da se predmeti što efikasnije završavaju, posebno kroz primenu alternativnih načina za okončanje postupaka, kao što je sporazum o priznanju krivičnog dela i mere odlaganja krivičnog postupka iz člana 283 Zakonika o krivičnom postupku, vodeći pri tom računa, pored ostvarenja ciljeva efikasnosti, i da se zadovolje ciljevi pravičnosti, prvenstveno sa aspekta žrtve krivičnog dela.
Tokom 2019. godine, Osnovnom javnom tužilaštvu u Mladenovcu podneta je prijava protiv više od 1500 lica, što je više u odnosu na prethodnu godinu, kada je prijavljeno nešto oko 1300 lica. Takođe, formirano je i više od 2300 KTR predmeta(predmeti formirani po raznim izveštajima u kojima još nije utvrđeno da li postoji krivično delo) i 330 KTN predmeta (krivične prijave protiv NN lica). Imajući u vidu i predmete po drugim upisnicima, formirano je preko 4000 novih predmeta, što ukazuje da ovo tužilaštvo ima izuzetno značajan obim posla.
Struktura kriminaliteta nije značajno promenjena u odnosu na prethodnu godinu. I dalje dominira imovinski kriminalitet, dakle neko od krivičnih dela krađe ili prevara, koja krivična dela su identifikovana kao najučestalija prema podnetim krivičnim prijavama. Kao i prethodne godine, pored imovinskog kriminaliteta, najviše su zastupljeni različiti oblici krivičnih dela sa elementima nasilja, kao što je nasilje u porodici ili nasilničko ponašanje, potom krivično delo neovlašćeno držanje opojnih droga i dela protiv bezbednosti javnog saobraćaja.
Posebna pažnja je posvećena upravo borbi protiv različitih pojavnih oblika nasilja, što će biti jedan od prioriteta i u 2020. godini. Kad je u pitanju krivično delo nasilje u porodici, učinioci su uglavnom po nalogu tužilaštva hapšeni i zadržavani. Krivična prijava za ovo krivično delo je podneta protiv ukupno 87 lica, u kojim predmetima je hitno postupano kako bi se zaštitila žrtva krivičnog dela i koji predmeti su mahom bili pritvorski. Primetan je značajan pad broja podnetih krivičnih prijava za ovo delo, u odnosu na prethodnu godinu, kada je prijavljeno 160 lica . Nastavljena je tendencija pada broja prijavljenih lica za ovo krivično delo, na što je svakako uticala i kaznena politika koju je bez izuzetka profilisalo i ovo tužilaštvo postupajući hitno u ovakvim predmetima i zahtevajući adekvatno kažnjavanje. Posebno naglašavamo, imajući u vidu da se neretko kao izvršioci ovakvih dela pojavljuju lica sklona konzumiranju alkohola ili opijata, da se vodilo računa da se uz izrečene kazne izreknu i odgovarajuće mere lečenja kako bi se kumulativnim delovanjem obe vrste sankcija postigli odgovarajući rezultati na planu individualne resocijalizacije, a time i generalne prevencije.
Izuzetno značajan mehanizam borbe protiv nasilja u porodici predstavlja Zakon o sprečavanju nasilja u porodici, koji je tužilaštvu omogućio, pre svega, da preventivno deluje, i da kroz predviđene hitne mere privremenog udaljenja učinioca iz stana i mere privremene zabrane učinioca da kontaktira žrtvu nasilja i prilazi joj iseljenja, spreči pojavu ili eskalaciju nasilja. Osnovno javno tužilaštvo u Mladenovcu je predložilo produženje hitnih mera prema ukupno 320 lica.
Naročita pažnja je posvećena i borbi protiv drugih oblika nasilja, pre svega nasilničkog ponašanja i nanošenja telesnih povreda. Na tom planu se kroz primenu represivnih mera pokušalo da se podigne svest da će se na svaki oblik nasilja kojima se ugrožavaju i uznemiravaju građani i teže remeti javni red i mir veoma ozbiljno i efikasno reagovati. Veći broj lica za ovo krivično delo je po nalogu tužilaštva uhapšen i zadržan, a potom je prema istima po predlogu tužilaštva i određivan pritvor.
Hitno se postupalo i u predmetima protiv polne slobode, prvenstveno kad su u pitanju maloletna lica imajući u vidu povećanu učestalost ove vrste kriminaliteta i potrebu da se zaštite deca i kroz politiku krivičnog progona, što je i intencija zakonodovca opredeljena i u izmenama Krivičnog zakonika u sferi kaznene politike. U tom pogledu, tužilaštvo je u ovakvim predmetima zahtevalo najoštrije kazne u nivou predviđenog maksimuma, pri čemu ističemo, primera radi, da je u jednom slučaju sud prihvatio predlog tužilaštva i okrivljenog, koji nije bio osuđivan pre toga, osudio na maksimalnu kaznu zatvora za krivično delo nedozvoljene polne radnje u trajanju od 5 godina.
Broj zaključenih sporazuma o priznanju krivičnog dela pokazuje da je ovo tužilaštvo opredeljeno ideji da se što brže okončavaju krivični postupci. Sporazum o priznanju krivičnog dela je zaključen sa 216 lica, s tim što treba pomenuti da je i za veliki broj lica, za bagatelnija krivična dela,postupak okončan putem neformalnog sporazuma pred sudom, na glavnom pretresu, odricanjem stranaka od prava na žalbu na osuđujuću presudu. Na ovaj način tužilaštvo je dalo i veliki doprinos radu suda, kome je upravo ovim načinom postupanja tužilaštva omogućeno brže i lakše donošenje sudskih odluka, a što je u interesu i svih učesnika u postupku.
Kao alternativa za brže okončanje krivičnog dela postupka u 2019. godini u značajnoj meri je primenjivan institut odloženog krivičnog gonjenja, tzv. „oportunitet“. Neka od mera predviđena članom 283. Zakonika o krivičnom postupku primenjena je prema 303 lica, što je za 26% više u odnosu na prethodnu godinu. U humanitarne svrhe je uplaćeno blizu 9.000.000,00 dinara, za skoro milion i po dinara više u odnosu na prethodnu godinu. Takođe, osim ove mere, osumnjičenima je nalagano da nadoknade štetu oštećenim licima kojima je šteta nadoknađena u iznosu od ukupno nešto više od 1.300.000 dinara.
Napominjemo da je tužilaštvo je i ovoj godini imalo izuzetno kvalitetnu saradnju sa drugim državnim organima na planu otkrivanja i sprečavanja vršenja krivičnih dela, što je svakako dalo veliki doprinos u ostvarivanju uloge javnog tužilaštva.
U organizacionom smislu, 2019. godinu Osnovno javno tužilaštvo u Mladenovcu je završilo kao državni organ sa jasno definisanim unutrašnjim ustrojstvom, sa veoma dobrom opremljenošću kancelarijskim nameštajem, računarskom opremom i materijalom, koji su u potpunosti zadovoljili potrebe užilaštva i omogućili uredno i efikasno vršenje poslova iz nadležnosti javnog tužilaštva.
Sve informacije u vezi rada tužilaštva sa najnovijim vestima i zvaničnim saopštenjima u vezi pitanja koje interesuje javnost, zatim činjenicama vezanim za organizaciju tužilaštva, zakonskim i ostalim propisima koji se primenjuju u radu, kao i načinima da građani ostvare svoja prava, objavljuju se na zvaničnoj prezentaciji Osnovnog javnog tužilaštva u Mladenovcu, na internet adresi https://www.mladenovac.ojt.rs. Sajt se redovno ažurira sa najnovijim podacima i informacijama kako bi se rad tužilaštva u što većoj meri približio građanima i učinio transparentnim.
I u 2020. godini Osnovno javno tužilaštvo u Mladenovcu će uložiti maksimalne napore i pun procesni kapacitet u cilju obavljanja ustavnih i zakonskih dužnosti.
JAVNI TUŽILAC
mr Ivan Konatar